LPG NEDİR?

Otogaz, LPG’nin araç yakıtı olarak kullanılan haline halk arasında verilen isimdir. Otogaz, propan ve bütan gibi basit hidrokarbonlardan oluşmakta olup doğalgazdan veya petrol damıtımından elde edilmektedir.


Çevreciliği ile Avrupa Birliği tarafından “Geleceğin Yakıtları” arasında gösterilen LPG, 1996 yılından bu yana ülkemizde araç yakıtı olarak kullanılmakta olup 2009 yılından beri Türkiye’de en çok tercih edilen binek araç yakıtı konumundadır. Şu an her 10 binek araçtan 4’ünde otogazın kullanıldığı ülkemizde her sene yaklaşık 100.000 yeni kullanıcı, aracını otogaz kullanacak şekilde dönüştürmektedir.

Güvenli

Güvenli

LPG, en az alternatifleri kadar güvenli bir yakıttır. Alternatiflerine göre yaklaşık 4 kat daha kalın tankı ve emniyet valfi LPG’yi diğer yakıtlardan güvenlik anlamında farklılaştırmaktadır.

Ekonomik

Ekonomik

LPG sayesinde %30’un üzerinde yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Bu da araç başına yılda ortalama 2000 TL'nin üzerinde tasarruf etmek anlamına gelir. Bu sayede dönüşüm işleminin masrafı 1 seneden daha kısa sürede geri kazanılmış olur.

Performanslı

Performanslı

Otogaz yüksek oktanlı bir yakıttır. Bu sayede tüm araçlarda verimli yanma ve yüksek motor gücü üretimi sağlar. Otogazın yüksek oktanı hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız .

Çevreci

Çevreci

Otogaz daha düşük CO2 emisyonu, sıfıra yakın kurum salınımı ve daha düşük partikül maddeler, NO, ve asetaldehit, bütadien ve benzeri gibi zararlı gaz emisyonu değerleri ile alternatiflerine göre daha çevreci bir yakıttır.

Tercih edilen

Tercih edilen

Binek araçtan lüks arazi araçlarına, taksiden hafif ticari araçlara kadar her türlü araç tipinde güvenle kullanılan otogaz, yaklaşık 4.7 milyon tüketicinin tercihidir. Üstelik tüketicilerin 700.000’e yakını kadın sürücülerden oluşuyor.

Loading…