Kar yağışının ardından…

Kar yağışının ardından…

14.03.2022


2022, Türkiye’nin dört bir yanında bolca kar manzaralarıyla karşılaştığımız bir yıl oldu. Mart ayının ortasında baharı beklerken her yerin bembeyaz bir tabakayla kaplandığını görmek de şaşırtıcı oldu. Hatta yağış nedeniyle eğitime ara verildi, yetkililer evden çıkmama çağrıları yaptılar. Peki, yoğun kar yağışı araçları nasıl etkiledi? Kara maruz kalan araçlarımız için neler yapmamız gerekiyor?

Öneriler

Tıpkı kış mevsimine hazırlanırken olduğu gibi mevsimin zorlu günleri geride kaldıktan sonra da araçlara bakım yapmak vazgeçilmez bir öneme sahip. Hava şartlarının yıprattığı parçaların özellikle yağışlardan doğrudan etkilenen kısımların kontrolü aracın performansını önemli ölçüde etkiliyor. Ek olarak, söz konusu bakım gerçekleştirilmediği takdirde araç eski bir görünüme sahip olabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için birkaç adımı takip etmek gerekli.

 

İlk sırada kar yağışı sona erdikten sonra aracın yıkanması geliyor.

Kara yollarında gerçekleştirilen tuzlama işlemiyle birlikte aracın içine giren tuz, arındırılmadığı takdirde uzun vadede araca önemli zararlar veriyor. Dolayısıyla araç sahiplerinin taşıtlarının tuzdan bütünüyle temizlendiğinden emin olmaları şart.

İkinci sırada ise lastik ve sileceklerin kontrolü geliyor.

Sürücülerin zorlu mevsim koşullarını geride bıraktıktan sonra kış lastiklerini kullanmaya devam etmeleri sürüş güvenliğini tehlikeye atmalarına sebep olduğu gibi harcanan yakıt miktarını da olumsuz yönde etkiliyor. Dolayısıyla sürücülerin kış lastiklerini mevsim şartlarına uygun olanlarla değiştirmeleri, kış lastiklerini ise bakımlarını yaparak uygun koşullarda saklamaları gerekiyor.

 

Üçüncü sırada silecek bakımı var.

Silecekler de tıpkı lastikler gibi kar, yağmur, dolu gibi zorlu şartlara doğrudan doğruya maruz kalmaları dolayısıyla zarar görebiliyor. Dolayısıyla sürücülerin sileceklerinin dokusunun yağışlardan etkilenip etkilenmediğini kontrol etmeleri önem taşıyor.

Ardından aracın yüzeyinin temizlenmesi şart!

Elbette ki yağışın ardından karın aracın yüzeyinden temizlenmesi de önemli. Sürücülerin bu işlemi gerçekleştirebilmek için araçlarının yüzeyine zarar vermeyecek fırçaları temin etmeleri, aksi takdirde aracın dokusunun zarar görmesi kaçınılmaz olacağı için oldukça önemli.

 

Güvenli sürüş için parçaları da kontrol ettirin.

Bunlara ilaveten, zorlu yol koşulları aracın fren sistemi ile tekerlek açılarını etkileyebileceği için bu parçaların kontrolü de güvenli bir yolculuk için vazgeçilmez önemde. Son olarak ise sürücülerin yoğun kar yağışının ardından araç sıvılarını kontrol ederek yola çıkmaları, sürüş esnasında yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek için şart.

Loading…