Trafik kazalarının önüne nasıl geçilebilir?

Trafik kazalarının önüne nasıl geçilebilir?

05.10.2021


Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılında kara yollarında gerçekleşen trafik kazalarına ilişkin istatistikleri açıkladı. 983 bin 808 trafik kazasının gerçekleştiği 2020 yılında, 4 bin 866 kişi trafik kazalarında yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenlerin yüzde 49,4’ünü sürücüler, yüzde 30,7’sini yolcular ve yüzde 19,9’unu yayalar oluşturdu. TÜİK, gerçekleşen kazaların yüzde 66,9’unun gündüz gerçekleştiğini açıklarken raporda kazaların yüzde 88,3’ünün sürücülerin hatalarından kaynaklandığına yer verildi. Peki, her yıl 1 milyonu aşkın insanın ölümüne, yaralanmasına ve maddi zarara uğramasına sebep olan trafik kazalarının önüne nasıl geçilebilir?

 

BUNLARA DİKKAT!

Hız, trafik kazalarının gerçekleşmesindeki en belirleyici faktörlerden biri. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre sürücülerin hız oranlarını yüzde 1 oranında artırmaları ölümcül çarpışma oranının yüzde 4 oranında artmasına sebebiyet veriyor. Hız arttıkça hem çarpışma ihtimali hem de çarpışmanın neden olduğu hasarın boyutu o oranda artıyor.

 

Dikkat edilmesi gereken bir başka konu emniyet kemeri kullanımı. Sürücü ve yolcuların emniyetli bir şekilde seyahat edebilmelerinin başlıca güvencesi olan emniyet kemeri, olası bir kaza anında ölümcül yaralanmaları yüzde 42, ölüm riskini yüzde 50 oranında azaltıyor.

 

Sürücülerin yola çıkmadan önce araçlarının bakımlarını mutlaka gerçekleştirmeleri gerek. Aksi halde araçtaki herhangi bir aksaklığın kazaya sebebiyet vermesi kaçınılmaz oluyor.

 

Sürücülerin direksiyon başında bulundukları süre boyunca dikkatlerini yalnızca trafiğe vermeleri taviz verilemeyecek önlemlerden bir diğeri. Sürüş esnasında telefon gibi dikkati dağıtabilecek cihazlarla ilgilenen sürücülerin kazaya neden olma ihtimalleri çok düşük.

 

Bir başka önemli konu, aracı kullanacak kişinin uykusuz ve herhangi bir madde etkisi altında olmaması. Uykulu ya da konsantrasyonu herhangi bir madde kullanımı dolayısıyla yola odaklanmasına izin vermeyen bir sürücünün trafiğin akışını, diğer sürücülerin hareketlerini ve yayaları kontrol ederek sürüş güvenliğini sağlayabilmesi mümkün değil. Bu durum kaçınılmaz olarak kazaya davetiye çıkaracağından sürücülerin böylesi durumlarda hiçbir şekilde trafiğe çıkmamaları zorunlu.

 

Son olarak kar, sis, dolu gibi zorlu hava koşullarında şartlar iyileşene dek zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamak kaza riskini azaltan unsurlardan bir diğeri.

Loading…