Temiz ulaşımda önemli bir adım: LPG’li okul servisleri

Temiz ulaşımda önemli bir adım: LPG’li okul servisleri

27.04.2021


Çevrim içi olarak gerçekleştirilen Yeşil Otobüs Zirvesi’nin ilk gününde konuşan Propan Eğitim ve Araştırma Konseyi CEO’su Tucker Perkins, okul taşıtlarında alternatif yakıtların kullanımının önemine dikkat çekti. Taylor Hannon’ın internet sitesindeki haberinde detaylandırdığı konuşmasında Perkins, her çocuğun temiz ulaşım hakkının bulunduğunu ifade ederek sağlıklı bir yolculuğun alternatif yakıtlı araçlarla sağlanabileceğini belirtti.

 

LPG’nin altı çizilmesi gereken beş özelliğe sahip olduğunu vurgulayan yöneticinin dikkat çektiği ilk nokta maliyetlere ilişkindi. Faaliyet ve altyapı maliyetleri bakımından öne çıkan LPG’nin sağladığı tasarruf miktarının okullara ve dolayısıyla öğrencilere geri dönebileceği ifade edildi.

 

LPG’nin mevsim şartları fark etmeksizin kolaylıkla ve güvenle kullanılabileceğini hatırlatan Perkins’in üçüncü vurgusu LPG’nin karbon emisyon değerlerinin düşüklüğüne dair oldu. Dizel yakıtlara kıyasla hem daha temiz hem de daha sessiz ulaşıma imkan tanıyan LPG’nin, Tucker Perkins tarafından vurgulanan diğer özellikleri ise dizel araçlardan farksız menzil miktarına ve LPG’nin erişilebilirliğine ilişkindi.

 

Konuşmasını elektrikli ve LPG’li araçları karşılaştırarak sürdüren yönetici, eşit miktardaki finansal kaynaklarla 40 LPG’li otobüs satın alınabiliyorken yalnızca bir elektrikli otobüsün satın alınabileceğini dile getirdi. Ulaşıma ilişkin tercihlerin yalnızca bugünü değil yarını da etkileyeceğinin altını çizen Perkins, LPG’nin de elektrik gibi daha temiz bir enerji kaynağı olma yolunda ilerlediğini ve temiz ulaşımın vazgeçilmez önemde olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.

Loading…