Tam kapanma döneminde aracınızı ihmal etmeyin

Tam kapanma döneminde aracınızı ihmal etmeyin

04.05.2021


Türkiye, salgının toplumsal etkilerini en aza indirmek için 17 Mayıs’a kadar tam kapanmada olacak. Şehirlerarası seyahatin izne tabi olduğu, yalnızca izin belgesi olan çalışanların muaf tutulduğu kapanma süresince hayat bir kez daha evde akacak. Dolayısıyla araçlar da zorunlu durumlar haricinde bir süre daha garajda, park yerinde, otoparkta kalacak. Vaka sayılarının azaldığı, aşılamanın arttığı, pandeminin etkilerinin geride bırakıldığı sağlıklı günlerde keyifli yolculuklar gerçekleştirebilmek hepimizin hayali. Bunun için tam kapanma günlerinde de araç bakımını ihmal etmemek gerekiyor. O halde gelin, sürücülerin tam kapanmada araçlarının sağlığını nasıl korumaları gerektiğini birlikte inceleyelim.

 

Aracınızın temiz olduğundan emin olun

Tam kapanma nedeniyle uzak kalacağınız aracınızı park etmeden önce mutlaka sıkı bir temizlik yapın, aracınızda herhangi bir ambalaj atığı bulunmadığından emin olun, mümkünse aracınızın içini süpürün. Böylelikle, yeniden yollara düşeceğiniz vakte dek aracınızda bakteri ve koku oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

 

Aracınızı güvenli ve gölgelik bir alana park edin

Aracınızı tam kapanma boyunca güvenle bırakabileceğimiz bir park alanı bulmak şart. Bu alanın güvenli olmakla kalmayıp aynı zamanda güneş ışınlarının aracınıza zarar vermeyeceği gölgelik bir bölge olması da önemli. Artan hava sıcaklıkları da göz önünde bulundurulduğunda, gölgelik olmayan bir alana park etmeniz durumunda kapanma bitiminde aracınızın renginde solma ve yüzeyinde lekelerle karşılaşabilirsiniz.

 

Aracınızı mutlaka çalıştırın

Aracın günlerce hareket ettirilmemesi durumunda yaşanabilecek ilk problem lastiklerin göreceği zarar olacaktır. Uzun süreli hareketsizlik durumunda lastiklerin havası iner ve lastikler deforme olmaya başlar. Lastik basıncının azalmaması ve lastiklerinizin biçiminin korunması için aracınızı belirli aralıklarla mutlaka çalıştırmalı ve kapanma sonrasında yola çıkmadan önce lastik basıncını kontrol etmelisiniz.

 

Aküye dikkat!

Aracın düzenli aralıklarla çalıştırılması yalnızca lastiklerin değil, akünün korunması için de önem taşır. Aracınızı uzun süre çalıştırmamanız durumunda akünüzün bitmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu durumla karşılaşmamak için aracınızı haftada bir 10-15 dakika çalışır vaziyette tutmanız gerekli.

 

Aracınızı havalandırmayı ihmal etmeyin

Elbette hiçbir sürücü hepimizin iple çektiği daha sağlıklı günlerde kullanmak üzere garajdan çıkardığında aracını bakımsız bir halde bulmak istemez. Tam kapanma bitiminde, bıraktığınız günkü gibi bulabilmek için aracınızı çalıştırdığınız günlerde havalandırmayı ihmal etmeyin. Böylelikle aracınızın içinde oluşacak ağır kokunun önüne geçebilirsiniz.

 

Aracınızı daha yakından tanıyın

Tam kapanma süresince evde geçireceğiniz vakitte aracınızı daha yakından tanıyabilir, daha etkili araç bakımının nasıl yapılabileceğini öğrenebilirsiniz. Hem aracınızın modeline hem de aracınızda kullandığınız yakıt türüne göre ihtiyaç duyulan bakım farklılık gösterebilir. Bu incelikleri ve daha fazlasını keşfetmek için internet, araç sahiplerine muazzam kaynaklar sunuyor.

Loading…