Sonbaharın etkilerine hazırlıklı olun

Sonbaharın etkilerine hazırlıklı olun

01.10.2021


Yaz aylarının, tatillerin, şehir dışı yolculuklarının geride kaldığı; pandeminin geliştirilen aşılar sayesinde yönetilebilir bir evreye girdiği günlerdeyiz. Öğrenciler okula, çalışanlar ofislerine, gündelik hayat kimi farklılıklarla da olsa eski rutinine dönüyor. Tüm bunlar kişisel araçların çok daha sık ve sürekli kullanılacağına işaret ediyor kaçınılmaz olarak. Peki, aracınız sonbaharın etkilerine hazır mı? Aracınızı bu etkilere hazırlamak için neler yapabilirsiniz?

 

Dökülen yapraklara dikkat!

Sonbahar, yapraklarını döken ağaçlar demek. Dökülen yaprakların aracınızın dış görünüşüne zarar vermemesi için aracınızı korunaklı bir alana park etmeniz ya da koruyucu bir örtü kullanmanız gerekiyor. Aksi durumda yapraklar aracınızın boyasına zarar verebilir.

 

Bunlara ek olarak, yerde biriken yapraklar özellikle de ıslak olmaları durumunda yolu kaygan bir hale getirerek sürüşü güçleştirebilir. Fırtınalı günlerde ise güçsüz ağaçlar devrilerek yayalara, sürücülere, etraflarındaki cisimlere zarar verebilir. Sürücülerin sonbaharda bu gibi durumlara da hazırlıklı olmaları ve gerekli önlemleri almaları şart.

 

Yağışlara hazırlıklı olun

Sonbaharı sonbahar yapan bir başka özellik ise elbette ki yağışlar. Yağışların sıklığı sürücülerin hem araçlarını çok daha dikkatli bir şekilde kullanmalarını hem de araçlarının bakımını eksiksiz bir biçimde gerçekleştirmelerini zorunlu kılıyor.

 

Suda kızaklamanın engellenebilmesi ve kaza ihtimallerinin en aza indirilmesi için yağışlı günlerde sürücülerin araçlarını sakin bir biçimde kullanmaları gerekiyor. Ayrıca günün hangi saati olduğu fark etmeksizin farlarını açık bulundurmaları, ani hareketlerden kaçınmaları, takip mesafesinin yeterince fazla olmasına dikkat etmeleri, su baskını olma ihtimali bulunan alanlardan uzak durmaları ve gerektiğinde yağış sona erene dek sürüşe son vermeleri gerekiyor.

 

Kontrollü sürüşün yanı sıra, sürücülerin sonbahara hazırlık yaparken sileceklerinin bakımını ihmal etmemeleri, sürüş güvenliğinin sağlanabilmesi için farlarını kontrol ettirmeleri, lastik basıncını olması gereken seviyeye getirmeleri ve frenlerinin çalışır durumda olduğundan emin olmaları da lazım. Aksi halde, erken kararan hava ve olumsuz hava şartları dolayısıyla kaza riskinin dramatik ölçüde artması kaçınılmaz olacaktır.

 

Yayalara dikkat edin

Sonbahar, hareketliliğin arttığı, gündüz süresinin azalması ve sis gibi hava olaylarının sıklaşması nedeniyle sürücü ve yayaların görüş mesafesinin azaldığı bir mevsim. Tüm bunlar sürücülere normalde olduğundan daha dikkatli araç kullanma sorumluluğu yüklüyor. Özellikle de kent merkezinde araç kullanırken sürücülerin başta öğrenciler olmak üzere tüm yayalara dikkat ederek araçlarını daha dikkatli ve kontrollü kullanmaları herhangi bir kazanın önüne geçebilmek için oldukça önemli.

Loading…