Otomobil sevginizi çocuklarınıza aşılayın

Otomobil sevginizi çocuklarınıza aşılayın

21.04.2021


23 Nisan, çocukların çocuk olmanın tadını doyasıya çıkarmalarının, haklarıyla özgürce var olabilmelerinin ve gönüllerinden geçtiği gibi eğlenmelerinin öneminin altının çizildiği bir gün. Gelin 23 Nisan’da çocuklara ayırdığımız vakti çoğaltalım ve onlarla birlikte öğrenmeye, merak etmeye, hayal kurmaya koyulalım. Arabalar ve araba sevginiz eğlenceli bir başlangıç noktası olabilir pekala. Peki, çocuğunuza otomobilleri nasıl sevdirebilir, sevginizi hangi aktivitelerle otomobil sevginizi çocuğunuza aktarabilirsiniz?

 

Haritaların peşine takılın

Bir yerden başka bir yere gitmenin, uzun yollar kat etmenin, kimi zaman sevdiklerinize kavuşmanın kimi zamansa yeniliklere kucak açmanın en yaygın yoludur otomobille seyahat etmek. Navigasyon cihazları bugün haritaların yerini almış olsa da önünüze bir harita serip çocuğunuzun yolculuğa çıkmaktan keyif aldığı ya da merak ettiği bir şehre nasıl gidilebileceğinin izini sürebilir, seyahat boyunca geçeceğiniz kentleri, bu kentlerdeki tarihi ve kültürel uğrak noktalarını ona tanıtabilir, gerçekleştireceğiniz yolculuktan yola çıkarak birlikte eğlenceli bir hikaye yazmaya koyulabilirsiniz.

 

‘Arabalar’la keyifli bir gün geçirin

Yalnızca çocukların değil yetişkinlerin de zevkle izlediği animasyon filmlerinin öne çıkan kahramanlarından biri arabalar. “Arabalar” isimli film serisi de gözde animasyon filmlerinin başında geliyor. Şimşek McQueen ile dostlarının sevgi ve heyecan dolu maceralarıyla keyifli bir hafta sonu geçirebilir, tüm seriyi bir akşamda izleyebilirsiniz.

 

Yarışları izlemek gibisi yok

Eğlenceli yapımlar kuşkusuz hem sizi hem de çocuğunuzu mutlu edecektir. Ancak otomobil sporlarına meraklıysanız tüm bunların bir yarışı canlı canlı takip etme heyecanının yerini tutamayacağını kabul edersiniz. Ulusal ve uluslararası yarışların sıkı bir takipçisiyseniz çocuğunuzla pandeminin bitiminin ardından gerçekleştirmek üzere planlar yapabilir, seyretme şansı yakaladığınız yarışlardan görüntüleri onunla paylaşabilirsiniz.

 

Aracınızın bakımını birlikte yapın

Çocukların arabalara duyacağı ilgiyi artırmanın en etkili yollarından biri de arabalarla daha fazla vakit geçirmelerini sağlamak elbette. Bu nedenle gerek arabanızı temizlerken gerekse aracınızı muayeneye götürürken çocuğunuza size eşlik etmesini teklif edebilir, ilgilenmesi durumunda ona ufak sorumluluklar verebilir ve böylelikle arabaları çok daha yakından tanımasını sağlayabilirsiniz.

 

Oyuncaksız olmaz

Oyuncaklar çocukların gündelik hayatının ayrılmaz bir parçası, kimi zaman en yakın dostları ve vakitlerinin çok büyük bir bölümünü ayırdıkları eşlikçileri. Dolayısıyla, hayatlarındaki önemi çok büyük. Üstelik tek faydaları çocukların eğlenmesine yardımcı olmak da değil. Çocukların yeni adlar öğrenmelerini, mekansal farkındalık kazanabilmelerini, öncelik-sonralık ilişkisi kurabilmelerini, motor becerilerini geliştirebilmelerini ve yaratıcı düşünebilmelerini sağlayan oyuncakların yararlarını saymakla bitirmek zor.

 

Arabalar ise çocukların en düşkün olduğu oyuncakların başında geliyor. Çocuğunuzun farklı türden oyuncak arabalarıyla oynadığı oyunlara eşlik ederken ona farklı araç tiplerini, renkleri, sayıları öğretebilirsiniz. Onun yeni bir oyun tasarlama sürecine eşlik edebilir, yaratıcı ve yenilikçi fikirlerine gölge düşürmeden önerilerde bulunarak gelişimine katkı sunabilirsiniz.

 

Ne kadar erken o kadar iyi: Trafik kurallarını öğrenmek

Trafik kuralları, bir çocuğa ne kadar erken öğretilse o kadar iyi olacak, çocukların can güvenliğini sağlamak için hayati önemde bir konu. Başta trafik ışıkları olmak üzere trafikte karşılaşacakları işaretlerin anlamını ve okul servisinde ve yolda yürürken uymaları gereken kuralları -elbette bu kuralların neden önemli olduğunu da açıklayarak- çocuklara erken yaşta öğretmek ertelenmemesi gereken bir sorumluluk.

Loading…