Otogazla ne kadar tasarruf edersiniz?

Otogazla ne kadar tasarruf edersiniz?

16.10.2020


Dünyada 27 milyon civarında araç sahibi tercihini otogazdan yana kullanıyor. Türkiye’de ise LPG’li araç sayısı 5 milyona ulaşmak üzere. Bu önemli artışın pek çok nedeni var. Aracınızı LPG’ye dönüştürenlerin bir kısmının otogazı ekonomik olduğu için tercih ettiğini biliyoruz. Ancak bazılarımızı LPG dönüşümüyle ne kadar tasarruf sağlayacaklarını bilmiyor olabilir.

 

%30’un üzerinde tasarruf etmek mümkün

LPG, sürücülerin yaklaşık yüzde 35 tasarruf edebilmelerini sağlıyor. Yani yıllık benzin tüketimi 6.000 TL olan bir araç sahibi LPG kullanarak yıllık 2.000 TL civarında tasarruf edebiliyorlar. Dönüşüm maliyeti ise çok uzun yıllar geçmeden amorti edilebiliyor. Tabii aracın özelliklerine ve sürücünün aracı kullanma biçimine bağlı olarak sağlanan tasarruf daha da artabiliyor. Bu özellikler neler diye merak edenler için bir kez daha hatırlatalım: Araçlarının bakımını aksatmayan, lastik basıncını düzenli olarak kontrol eden, sakin ve kontrollü bir sürüşü tercih edenlerin ulaştıkları tasarruf miktarı daha yüksek oluyor.

 

Ne kadar tasarruf ettiğimi nasıl hesaplayabilirim?

Halihazırda LPG’li aracınız varsa ya da aracınızı LPG’ye dönüştürmeyi planlıyorsanız ne kadar tasarruf ettiğinizi hesaplamanın oldukça kolay bir yolu var. otogazla.com’un Tasarruf Hesapla bölümünden cebinizde ne kadar kaldığını kolayca hesaplayabilirsiniz. Bunun için aracınızın markasını, modelini, motor tipini, yıl boyunca ne kadar kilometre gittiğinizi ve nerede yaşadığınızı seçmeniz yeterli. Seçiminizin ardından hem ne kadar tasarruf ettiğinizi hem de dönüşüm maliyetini ne kadar sürede amorti edebileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Loading…