LPG ruhsata nasıl işletilir?

LPG ruhsata nasıl işletilir?

28.09.2020


Çevre dostu olması özelliğiyle Avrupa Birliği tarafından “geleceğin yakıtları” arasında gösterilen LPG, 1996 yılından bu yana ülkemizde araç yakıtı olarak kullanılıyor. Otogaz ismiyle de tanıdığımız LPG, yaygın, yüksek performanslı, ekonomik, güvenli ve çevreci bir yakıt olması sebebiyle an itibarıyla Türkiye’de en çok tercih edilen binek araç yakıtı konumunda. Birçok araç sahibi, taşıtlarını bilgili ve yetkin uzmanlar aracılığıyla LPG’li araca dönüştürüyor, doğayı ve çevreyi korumanın yanı sıra, hem yüksek performans hem de tasarruf sağlıyor. Peki, otogaz montajından sonra yasal olarak hangi adımlar izlenmeli, LPG’li olma özelliği ruhsata nasıl işletilmeli?

Dikkat, önce bir uyarımız var! Montaj sonrası tadilat işlemini ruhsatınıza işletmek 30 gün süreniz var! Eğer 30 gün içinde halletmezseniz Karayolları Trafik Kanunu’na göre cezai işleme maruz kalırsınız.


1. adım

Öncelikle montaj yaptırdığınız yetkili servisten montajla ilgili teknik ayrıntıları içeren tadilat projesi evrağını almalısınız.


2. adım

Araca hem LPG’li hem de benzinli egzoz emisyon ölçümü yaptırmalısınız. Bunu bu hizmeti veren herhangi bir serviste ya da TÜVTÜRK muayene istasyonlarında yaptırabilirsiniz.


3. adım

Montaj sonrası araca muayene yaptırmalısınız. Bu işlem için randevu alarak bir TÜVTÜRK muayene istasyonuna gitmeniz gerekir. Yapılan tadilat işlemleri sonrasında aracın muayenesi olsa dahi yeniden muayene yaptırılması zorunludur.


4. adım

Son işlem, evraklarınızla notere gitmek. Herhangi bir noter, evraklarınızın tam olması halinde size “LPG’li araç” ruhsatınızı verecektir.

Loading…