Kör noktalara dikkat!

Kör noktalara dikkat!

24.09.2021


Sürücülerin görüş alanı dışında kalan kör noktalar pek çok trafik kazasının başlıca sebepleri arasında. Bilhassa sürücüler şerit değiştirirken gerçekleşen kör nokta kaynaklı trafik kazalarının sonuçları ağır olabiliyor. Söz konusu kazaların önüne geçilmesi ve sürüş güvenliğinin olabilecek en yüksek seviyede sağlanabilmesi için sürücülerin kör noktaları tespit edebilmeleri ve dikiz aynalarını en doğru şekilde ayarlamaları hayati öneme sahip.

 

KÖR NOKTALARDAN KAYNAKLANAN TRAFİK KAZALARI NASIL EN AZA İNDİRİLEBİLİR?

Öncelikle, sürücülerin hem kendi araçlarının hem de diğer araçların kör noktalarının farkında olmaları kazaların önlenmesi için gereken başlıca koşul. Bir başka sürücünün aracının kör noktalarından birinde bulunan sürücünün olası bir şerit değiştirme hamlesinde bir trafik kazasının gerçekleşmesi ihtimal dahilinde olacaktır.

 

Dikiz aynalarının görüş açısı doğru ayarlanmalı

Sürücülerin dikiz aynalarını kör noktaları en aza indirecek şekilde ayarlamaları güvenli sürüşün vazgeçilmezi. Bunun için araç kullanıcılarının sol ve sağ dikiz aynalarını araçlarının yüzde 5’lik bölümünü görecek konuma getirmeleri gerekli.

Yol omuz bakışıyla kontrol edilmeli

Alınabilecek bir başka önlem ise şerit değiştirirken omuz bakışıyla kör noktada başka bir taşıt olup olmadığını kontrol etmek. Ancak sürücülerin başlarını çevirerek yolu kontrol ederken aracın hakimiyetini kaybetmemeleri ve önlerindeki araçlarla aralarındaki mesafenin farkında olmaları oldukça önemli. Olası bir kazanın önüne geçebilmek adına sürücülerin omuz bakışını hızlı bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekiyor.

 

Güvenlik teknolojileri takip edilmeli

Sürücülerin kör noktalardan sakınabilmek için geliştirilen kör nokta uyarı sistemleri gibi güvenlik teknolojilerini takip ederek araçlarına monte ettirmeleri ya da yeni bir araç satın alırken aracın güvenlik donanımına dikkat etmeleri emniyetli bir sürüşü daha kolay hale getirecektir.

Loading…