Güvenli sürüşün anahtarı, düzenli sağlık kontrolü  ​

Güvenli sürüşün anahtarı, düzenli sağlık kontrolü ​

08.10.2020


Güvenli sürüşün en önemli unsurlarından biri hiç şüphesiz sürücü sağlığı. Her ne kadar sürücü belgesi için sağlık raporuna ihtiyaç duyulsa da sürücülerin sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları hem kendi sağlıkları hem de trafikteki yayalar, sürücüler ve diğer canlılar için hayati önem taşıyor.

 

Sağlık sorunları yaşıyorsanız…

Görme ve işitme duyusundaki zayıflamalar, kas ve eklem hareketlerinde yaşanabilecek problemler, odaklanma ve dikkat sorunları, sinir sistemini etkileyen rahatsızlıklar sürücülerin araçlarını güvenli bir şekilde kullanabilmelerinin önünde önemli engeller oluşturuyor. Bu nedenle sürücülerin bu rahatsızlıklardan birini ya da bir bölümünü yaşadıklarını fark etmeleri durumunda zaman kaybetmeksizin doktora gitmeleri ve bu rahatsızlığın araba kullanırken kendileri için engel teşkil edip etmediğini danışmaları oldukça büyük önem taşıyor.

 

Kazaya sebep olacak rahatsızlıkların önüne geçin

Benzer şekilde, farkında olunmayan görme ya da işitme kayıplarını tespit edebilmek, tüm bedensel fonksiyonların olması gerektiği düzeyde etkin olduğundan emin olabilmek için de düzenli sağlık kontrolleri oldukça önemli. Sürücüler bu kontroller sayesinde trafik kazalarına neden olabilecek rahatsızlıklarının önüne geçerek gerekli önlemleri alabilir ve kendilerini ve trafikteki yaya, sürücü ve diğer canlıları zarar görmekten koruyabilir.

Loading…