En çok ihlal edilen trafik kuralları hangileri?

En çok ihlal edilen trafik kuralları hangileri?

27.10.2021


Sürücülerin trafikte en sık ihlal ettiği kuralların başında emniyet kemerini takmamak geliyor. Bunu, alkollü araç kullanımı ve yayaların geçiş üstünlüğünün ihlali takip ediyor. Liste trafik işaretlerine uyulmaması, aşırı hız, hatalı sollama maddeleriyle devam ediyor. Tüm bunlar, verilerin ortaya koyduğu üzere, her dakika en az bir kazanın yaşandığı ve iki dakikada bir, bir kişinin trafik kazalarında yaralandığı Türkiye’de, söz konusu kazaların gerçekleşmesinin başlıca nedenleri olarak sıralanabilir. 

 

Sürücülerin kimi zaman bilgisizlik kimi zamansa dikkatsizlik nedeniyle trafik kurallarına uymamalarının çok ağır ve dönüşsüz sonuçlara yol açması kuvvetle muhtemel. Bu riski bertaraf etmek, hayatımızı ve trafiği paylaştığımız tüm hayatları korumak için özenli ve güvenli bir şekilde araç kullanmak bir zorunluluk.   

Trafik cezaları

Peki, sürücülerin herhangi bir kural ihlali durumunda karşılaşacakları cezalar neler? Trafik cezaları ihlalin niteliğine ve sıklığına göre farklılık gösteriyor. 2021 yılında emniyet kemerinin takılmadığının tespit edilmesi durumunda ödenecek ceza tutarı 144 TL iken, sürücülerin cep telefonuyla konuşmaları durumunda ödeyecekleri ceza tutarı 314 TL. Hız sınırını yüzde 30 oranında aşan sürücülerin 314 TL, yüzde 50 oranında aşan sürücülerin ise 1.339 TL ceza ödemeleri gerekiyor. Son olarak, alkollü araç kullanan sürücüler ilk seferde 1.339 TL, ikinci seferde 1.539 TL, üçüncü seferde ise 2.473 TL para cezasıyla cezalandırılıyor. Para cezasına ek olarak, aynı suçu üçüncü kez işlemeleri durumunda sürücülerin sürücü belgelerine beş yıl süreyle el konuluyor ve hapis cezası uygulanıyor. 

 

Trafik cezası nasıl sorgulanır?

Sürücüler, herhangi bir trafik kuralını ihlal edip etmediklerini E-Devlet üzerinden öğrenebiliyorlar. Sürücülerin ihlal gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini takip etmeleri, olası bir kural ihlali durumunda ödemeleri gereken trafik cezasını zamanında öğrenerek erken ödeme indiriminden faydalanabilmelerini sağlayacaktır. Sürücüler, gerek E-Devlet gerekse de özel bankalar aracılığıyla trafik cezalarını ödeyebiliyor ve kararın tebliğ edildiği tarihten sonraki 15 gün içinde cezaya itiraz edebiliyorlar.

Loading…