Efsane otomobillerin ilgi çeken hikayeleri

Efsane otomobillerin ilgi çeken hikayeleri

15.05.2020


Rolls-Royce

Rolls-Royce, mühendis Henry Royce ve Birleşik Krallık’ın ilk otomobil satış bayiliklerine sahip Charles Rolls’un 20. yüzyılın başındaki ortaklığı neticesinde hayat buluyor. İkilinin Gümüş Hayalet adıyla satışa sunduğu model 1907’de dünyanın en iyi otomobili unvanını kazanıyor. Gümüş Hayalet, Londra ve Glasgow arasındaki yolu tam 27 kez hiç durmaksızın kat ederek dayanıklılığını kanıtlıyor ve aşılması güç bir rekora imza atıyor. 1930’larda V12 motora sahip ilk Rolls-Royce modeli Hayalet’in üretimine başlanıyor. Yıllar içinde Rolls-Royce kraliyet ailesinin, oyuncuların, şarkıcıların ve ünlü simaların vazgeçilmezi haline gelerek ikonik bir marka olmayı başarıyor. Rolls-Royce'dan söz ederken ünlü kaput süslemesine değinmemek olmaz. Kollarını arkasına uzatarak öne doğru eğilmiş bu kadın figürü hakkında pek çok söylenti üretildi; kanatlarını açmış bir meleği andıran süslemeye Emily, Gümüş Leydi ve Uçan Leydi gibi pek çok isim yakıştırıldı. Şirketin müdürü Claude Johnson’ın siparişi üzerine heykeltıraş Charles Robinson Sykes tarafından hazırlanan heykelin Rolls-Royce'un hızı sessizlikle birleştiren enerjisini ve modellerinin zarafetini yansıtması amaçlanmıştı. Heykeltıraş Sykes firmanın talebi doğrultusunda 1930’larda bu ünlü süslemenin farklı modellerini de üretti.

Jeep

1941’de kurulan Jeep, klasikleşen adı ve modelleriyle dünya çapında üne sahip bir marka. Jeep’in Pennsylvania menşeli otomobil firması American Bantam tarafından üretilmeye başlanan ilk modellerinin ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandığı biliniyor. Taşıma için atların ve motosikletlerin yerini alacak çevik ve dayanıklı araçlara ihtiyaç duyan ordunun gereksinimleri doğrultusunda üretilen Jeep modellerinin savaşın seyrini etkilediği bugün hâlâ ifade ediliyor. Otomobil tasarımcısı Karl Probst tarafından üretilen ilk model, o dönem ordunun beklentilerinin üstüne çıkıyor; Willys-Overland ve Ford ile anlaşılarak yeterli sayıda üretimin yapılması sağlanıyor. Bu Jeep modelleri savaş esnasında ambulans olarak da kullanılıyor. Savaşı izleyen yıllarda Jeep American Motors tarafından satın alınıyor. Bu dönemde XJ Cherokee gibi yaratıcı modeller üretiliyor. İlerleyen dönemlerde pek çok kez el değiştirse de Jeep yıllar içinde önemli bir marka haline gelmeyi ve adından söz ettirmeyi başarıyor.

Chevrolet

Chevrolet, 1911’de İsviçreli araba yarışçısı ve mühendis Louis Chevrolet ve üç yıl önce General Motors’un da kuruluşunda yer alan William Crapo Durant tarafından kuruluyor. Firma 1912’de üretime başlıyor, 1914’te ise Chevrolet’in meşhur logosu tasarlanıyor. Rolls-Royce'un kaput süslemesi hakkında olduğu gibi bu logo hakkında da üretilmiş pek çok efsane var. William Durant’ın loguyu Paris’teki bir otelin duvar kağıdından esinle tasarladığı iddialar arasında... Kuruluş yıllarında Chevrolet, ürettiği araçların dizaynıyla dikkatleri üzerinde topluyor. 1918’de büyük başarı sağlayan kamyon modelini satışa sunuyor. 1919’da ise ahşap gövdeli modellerinin üretimine son veriyor. 1940’lı yıllarda, tıpkı Jeep gibi Chevrolet de savaş koşullarının gerektirdiği türde araçlar üretmeye başlıyor. 1960’lı ve 1970’li yıllarda ise marka iddialı modelleri ve tasarımlarıyla ününe ün katıyor. Chevrolet Camaro 1966’da Ford Mustang’e rakip olarak piyasaya sürülüyor. Üreticileri kişisel otomobillerin sürücülerin en yakınlarından biri olduğunu düşünerek araca dost, arkadaş anlamına gelen Camaro adını veriyor. Üretimi 2002’de sonlandırılan Camaro 2009’da yeniden üretilmeye başlanıyor. Camaro aynı zamanda Amerika Spor Araba Kulübü’nün onayladığı ilk yarış otomobillerinden biri ve 1975’ten 1989’a kadar Uluslararası Şampiyonlar Yarışı’nın resmi otomobili. Camaro üretildiği ilk yıllardan itibaren “Charlie'nin Melekleri”, “Transformers”, “Hızlı ve Öfkeli” gibi pek çok filmde boy göstererek hafızalara kazınıyor.

Volkswagen Beetle

Vosvos ya da kaplumbağa olarak da bilinen Volkswagen Beetle, uzun yıllar boyunca tasarımıyla büyük ilgi toplamış otomobil modellerinden bir tanesi. 70 seneyi aşan ömründe model çok kez başkalaşım geçiriyor. 1959’da New Yorklu bir reklam şirketinin Beetle için hazırladığı “Küçük düşün” reklamı önemli bir başarının yakalanmasını sağlıyor. Beyaz bir düzlüğün köşesine yerleştirilmiş bir Beetle’dan ibaret bu reklam afişi bugün 20. yüzyılın en iyi reklamcılık örneklerinden biri olarak görülüyor.1974’te Almanya’da üretimi sonlandırılsa da 1997’de yeni bir modelle geri dönüyor. Ancak ne yazık ki günümüzde artık üretilmiyor.

Cadillac

Adını Antoine de la Mothe Cadillac’tan alan marka, mühendis Henry M. Leland tarafından 1902’de kuruluyor. Aynı yıl ilk otomobillerini üreterek dikkat çeken şirketi 1909 yılında General Motors satın alıyor. Cadillac, rekabetten çok ürettiği otomobillerin etkileyici bir görünüme ve sağlam bir donanıma sahip olmasını önemsemesiyle ilgi topluyor. Durgunluk döneminde satışları yüzde 84 oranında düşen marka, İkinci Dünya Savaşı’nı izleyen yıllarda dizayna ağırlık vermeye başlayarak 1966’da büyük bir başarıya kavuşuyor. Bu başarıda geliştirilen otomatik havalandırma sisteminin ve zarif tasarımın payı büyük. Cadillac bugün hâlâ en eski otomobil markalarından biri olarak yeni araçlar üretmeye ve farklı tasarımlar geliştirmeye devam ediyor.

Loading…