Aracımızın etrafında gezinen minik dostlarımıza dikkat!

Aracımızın etrafında gezinen minik dostlarımıza dikkat!

28.05.2020


Pandemi sonrası hayatın normale dönmeye başladığı şu günlerde sağlık meselelerine, işimize, çocuklarımızın okuluna kaygılanalım derken sokak hayvanlarını unutmuş olabilir miyiz? Normalleşmeyle birlikte tedbiri elden bırakmadan araçlarını kullanarak işlerine gitmeye başlayanlara sokakta, belki de araçlarının yanı başında bekleyen minik dostlarımızla ilgili birkaç hatırlatma yapmak istiyoruz.

Kaputa vurun, aracınızın etrafını ve altını kontrol edin

Normalin altında sıcaklıkta seyreden bu günlerde bile kedilerin ısınma ihtiyacını karşılamak için en sık tercih ettiği yerlerden birinin arabaların kaputlarının altı olduğunu unutmayın. O çok özlediğimiz araçlarımıza binerken kedilerin görmediğimiz yerlere saklanmış olma ihtimaline karşı aracı çalıştırmadan önce sağına, soluna, altına bakın, kaputa vurun ve kornaya basın. Motorun sıcaklığından yararlanmak için kaputun altına ya da tekerleklerin üstüne sığınmış olabilecek kediyi uyarın, uzaklaştırın.

Aracınızın üstünde bir kedi yatıyorsa…

Yola çıkmak üzere aracınıza doğru ilerlerken aracınızın üstünde bir kedi ya da etrafında bir köpek gördüyseniz, aracın üstünden indiklerinden ya da aracın çevresinde bulunmadıklarından emin olun. Gözünüz dikiz aynasında olsun, onların uzaklaştığından emin olduktan sonra harekete geçin.

Yaralı veya yardıma muhtaç bir hayvan görürseniz…

Yola çıktınız, yayalara dikkat ediyorsunuz, hız yapmamanız gerektiğini zaten biliyorsunuz, sokak hayvanlarının da yola fırlayabileceğini unutmayın. Aracınızı kullanırken bu tehlike hep aklınızda olsun. Yolda ya da aracınızı park ettiğiniz yerde yaralı veya yardıma muhtaç bir hayvan görürseniz hemen Alo 153 Beyaz Masa’yı arayarak yardım isteyebilirsiniz. Olay yerinin adresini ve hayvanın yanında bulunan kişinin iletişim bilgilerini vererek 7/24 nöbetçi ekip çağırabilirsiniz.

Çorbada tuzunuz olsun

Aracınızı park ettiğiniz yerde gördüğünüz, otomobilinizin çevresinde gezinen, kimi zaman arabanızı sıcak ve yumuşak bir yatak olarak gören sokak hayvanlarının yemek ve su ihtiyaçlarını da unutmayın. “Nasılsa iyi kalpli bir hayvansever su ve mama veriyordur.” diye düşünmeyin. Sizin de çorbada tuzunuz olsun; minik dostlarımızı gördüğünüz yere bir kap su, bir kap mama bırakın.

Loading…