Araç almayı düşünenler için harcama listesi

Araç almayı düşünenler için harcama listesi

18.10.2021


Gerek pandeminin beraberinde getirdiği koşullar nedeniyle gerekse bugünlerde bir yatırım aracı olarak görüldüğünden pek çok kişi aklında yoksa bile bir araba almaya niyetleniyor. Sıfır ya da 2. el, bir araba sahibi olmanın hayalini kuranların araçla birlikte noter ya da devir işlemleri, trafik sigortası gibi konular için harcama yapacağını bildiğinden eminiz. Ancak tüm bunların neler olduğunu bilmek ve bir harcama listesi yapmak isteyenler için detayları paylaşıyoruz.

 

Ekspertiz

Alacağınız arabanın 2. el olduğunu varsayalım. Aracın; geçirdiği kazalar, değişen parçalar, mekanik aksamındaki bozukluklar ve yakın zamanda masraf çıkarabilecek konular için incelenmek üzere bir ekspertizin elinden geçmesi iyi olacaktır. Ekspertizden aldığınız yazılı rapor sizin için uygun koşulları sağlıyorsa ve araç sahibiyle ya da aracı alacağınız galeriyle anlaştıysanız ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Ekpertiz işlemlerinin sıfır araçlar için de önerildiğini hatırlatmadan geçmeyelim.

 

Noter işlemleri

İkinci aşamada aracın satışının gerçekleştirilmesiyle yeni sahibi olarak devir işlemlerini yapmanız gerekiyor. Aracı satan kişinin tüm belgeleri notere teslim etmesi, aracın satışına engel bir durum olmaması, noter satış sözleşmesinin imzalanması adım adım izlenen aşamalardır. Sıfır araç tercih edenler, arabayı aldıkları bayinin satış temsilcisine vekalet vererek bu işlemi gerçekleştirebilirler. İşte tam bu nokta aracın ücretini de ödemeniz gereken aşamadır. Bundan sonrasında aracın yeni sahibi olarak hem kendinizin hem de trafikteki herkesin güvenliğini sağlamaya odaklanma aşaması geliyor.

 

Trafik sigorta ve kasko

Herhangi bir kaza olması durumunu göz önünde bulundurarak sizi ve trafiğin güvenliğini teminat altına alan trafik sigortasını yaptırmak şart. Aracınızı alır almaz trafik sigortanızı yaptırmanız gerekiyor. Diğer yandan aracınıza kasko sigortası da yaptırmayı düşünebilirsiniz. Herhangi bir kaza durumunun yanı sıra, araca yabancı bir madde çarpması ya da başkaları tarafından zarar/hasar verilmesi, aracın herhangi bir doğal afetten etkilenmesi ya da yanması ve çalınması gibi durumlarda aracınızı güvence altına alan kasko sigortasını yaptırmak konusunda bir zorunluluk bulunmuyor.

 

LPG dönüşümü

Aracınız için çevreci, ekonomik, yüksek performanslı, güvenilir ve yaygın olmasıyla ön plana çıkan LPG’yi tercih etmeyi planlıyorsanız bir dönüşüm atölyesinin yolunu tutmalısınız. Güvenli ve kaliteli bir otogaz dönüşümü için TSE’den Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip dönüşüm atölyelerini tercih etmeniz gerektiğinin altını çizelim. Aracınızın LPG dönüşümünü yaptırabileceğiniz Aygaz Dönüşümcü Kulübü üyesi atölyelere ulaşmak için tıklayın.


LPG’nin ruhsata işlenmesi

Aracınızın LPG montajını da yaptırdıktan sonra harcama yapacağınız son konu olarak geriye LPG’yi aracınızın ruhsatın işletmek kalıyor. Aracın muayenesi yapılmış olsa bile LPG montajı sonrası bir TÜVTÜRK istasyonuna gitmeniz şart. Muayene esnasında araç ruhsatı, trafik sigortası ve yakıt sistemi montaj belgesini yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Loading…